Tatry Podhorie

TIP NA VÝLET spod Kráľovej hole: Tam, kde sú schody do neba. Pozri na tú nádheru!

Mikrozázrak Európy. Aj takýto prívlastok má Liptovská Teplička. A právom. Malebná dedinka na úpätí hôr s výhľadom na Kráľovu hoľu a Vysoké Tatry priťahuje pohľady legendárnymi pivničkami aj terasovitými políčkami, ktorým domáci hovoria „schody do neba“. Práve toto miesto navštívili v rámci svojich potuliek súrodenci Matias a Miška Rigdovci.

Liptovská Teplička

V článku sa dočítate:

  • v čom sa ukrýva tajomstvo legendárnych pivničiek
  • ktoré časti Liptovskej Tepličky dodnes dýchajú tradičným dedinským životom
  • o čo všetko prídete, keď tento malebný kút Slovenska nenavštívite

Stovky kopčekov s dvierkami

Keď Tolkien písal Pána prsteňov, v jeho predstavách sa objavilo čosi, čo máme na Slovensku už tristo rokov. Príbytky hobbitov, ktoré sa dostali aj na filmové plátno, sa totiž veľmi nápadne podobajú na legendárne pivničky spod Kráľovej hole. Miestni žartujú, že ak by sa Frodo pustil na Novom Zélande do kopania a prešiel stredom Zeme, hlavu by vraj vystrčil rovno na Slovensku. Niekde pri Liptovskej Tepličke.

Liptovská Teplička

V podstate každá rodina má v tejto obci minimálne jednu takúto pivničku. Na uskladňovanie zeleniny vraj nikto nič lepšie dodnes nevymyslel. Tunajší ľudia sú na tieto dômyselné skvosty mimoriadne hrdí. Do jednej pivničky sa zmestí tridsať aj viac vriec zemiakov. Pre turistov sú to neraz hobbitie domčeky, pre tunajších mončičky. Pivničky sú dva a pol až tri metre hlboké, majú hruškovitý tvar, smerom hore sa zužujú. Vďaka hornine, do ktorej ich vyhĺbili, vedia udržať stabilnú teplote 2 až 6 °C. Dodnes sa zachovalo približne štyristo pivníc.

Liptovská Teplička

Utešený pohľad

Zaujímavosťou Liptovskej Tepličky sú aj terasovité polia. Jeden úzky pás mal viacerých majiteľov. Neskorým príchodom združstevňovania a vôľou obyvateľov nedošlo k rozoraniu medzí. Dodnes tak môžeme obdivovať pásy políčok siahajúcich k oblohe. Za uchovanie terasovitých polí – unikátnych historických krajinných štruktúr získala obec Cenu Slovenskej republiky za krajinu 2014 a špeciálne ocenenie Rady Európy 2015.

Liptovská Teplička

Splýva s minulosťou

Pôvodné drevené zrubové domy, ktoré sa tu budovali až do polovice minulého storočia, vytvárajú hustú a miestami nepravidelnú uličnú zástavbu. Keďže v minulosti sa nesmeli stavebné pozemky rozširovať na úkor ornej pôdy, snažili sa Tepličania na stavbu domov využiť každú voľnú plôšku. Preto sú medzi domami v najstaršej časti obce dvory veľmi úzke, často len také, aby sa do nich vmestil naložený voz.

Drevené bohatstvo

Obyvatelia si na okraji obce mimo obytných domov stavali stodoly, aby pri požiaroch neprišli o všetko. Vznikol tak súbor hospodárskych stodôl. Požiare sužovali obec pomerne často, pretože architektúra obce bola viac-menej drevená. Účel Stodolišťa sa však výrazne nezmenil. V minulosti slúžilo na mlátenie a uskladnenie slamy či sena, dodnes tu obyvatelia uskladňujú náradie.

Liptovská Teplička

Perla slovenského kňazstva

Turisti sa radi zastavia aj v Dome Mons. Štefana Náhalku, ktorý pôsobil aj na významných cirkevných postoch v Ríme. Stojí na Ulici Š. Garaja v blízkosti kostola. V dome je pamätná izba na významného rodáka a výstava tradičného ľudového bývania v Liptovskej Tepličke. Na prehliadku je potrebné vopred sa objednať.

K najospevovanejšiemu kopcu na Slovensku

Keďže je táto dedinka učupená pod Kráľovou hoľou, môžete sa vydať aj za turistikou. Niektorí výletníci tam smerujú z opačnej strany, od Šumiaca, no, dá sa aj odtiaľ. Chce to však kondičku, vrchol Kráľovej hole sa totiž týči v slušnej výške, až 1946 metrov nad morom. Ak však aj nie ste „veľkí turisti“, okolie obce so smrekovými lesmi, kosodrevinou, horskými lúkami a hoľami je dokonalé na kratšie a jednoduchšie potulky a s výhľadom na končiare Vysokých Tatier.

Tromfy prírody z iného uhľa pohľadu

Náučný chodník „Okolím Liptovskej Tepličky“ vás prevedie šesťkilometrovou trasou s deviatimi zastávkami. Každá z nich je venovaná inej pozoruhodnej oblasti – Národnému parku Nízke Tatry, mokradiam, lesom, Považskej lesnej železnici, rastlinám, živočíchom a samozrejme aj tradičnému životu v obci. Na trase nie sú väčšie stúpania, výškový rozdiel medzi najvyšším a najnižším je iba niečo vyše 60 metrov. Dvakrát prekračuje tok Čierneho Váhu a prejdete ju pokojným tempom vrátane zastávok do troch hodín. Začiatok chodníka je pri cintoríne/pivničkách.

Kto miluje cestovanie, ten sa chce pri zbieraní zážitkov dostať hlavne za hranice. Chorvátsko, Grécko, Nórsko, Alpy či Dolomity. Áno, v ostatných štátoch sveta nájdeme obrovské množstvo lokalít, ktoré sa nám navždy vryjú do pamäti, ale naozaj je nutné vybehnúť za krásnymi zážitkami mimo nášho Slovenska? Nie, netreba. Aj u nás máme mnoho miest, ktoré nám môže závidieť celý svet. A Liptovská Teplička k ním nepochybne patrí.

VIDEO: LIPTOVSKÁ TEPLIČKA – propagačný spot

Tento blog je realizovaný s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby SR.

1
You don't have permission to register